HTML

Tréber Tibi ír...klikkelj, olvass

Tréber Tibor, publicista palánta, hétvégi hírszerkesztő, egyébként a világra nyitott, azt fél szemmel követő, elmélkedő, amatőr blogger írásait teszi itt közre.

Friss topikok

Archívum

4., Az MDF kudarcáról írtam, nem sokkal a választások után

2011.02.14. 00:31 :: trebertibor

 Az egykor rendszerváltó párt, 20 év után nem jutott be a parlamentbe

 

A Magyar Demokrata Fórum(MDF) csúfos vereséget szenvedett az országgyűlési választásokon. Dávid Ibolya pártelnök elismerte a felelősségét a vereségben, majd lemondott pártelnöki pozíciójáról. A szavazatok 2,67% megszerző MDF, története folyamán másodszor került az első fordulóban, az 5%-os parlamenti küszöb alá. Herényi Károly elnökhelyettes vezeti a pártot addig, amíg az országos választmány nem szavaz az új elnökről.

 

Hasonló eset fordult elő az MDF-el az 1998-as országgyűlési választások alkalmával is. Akkor a szavazatok 3,1%-át szerezte meg a párt. A helyzet most annyiban más, hogy az MDF nem számíthat másik párt segítségére. 1998-ban csak azért tudott bent maradni a parlamentben, mert 17, a Fidesszel egyéniben közösen indított jelöltje mandátumot szerzett. Akkor a Fidesszel és az FKGP-vel koalícióban újra kormánypárttá válhatott az MDF. Az Orbán kormányban pedig Dávid Ibolya megkapta az Igazságügyi miniszteri posztot. Nagy vereséget jelentett azonban a rendszerváltás utáni első kormányzó pártnak az, hogy nem volt képes önállóan bejutni a parlamentbe.

 

A Fidesz és az MDF, a 2002-es országgyűlési választásokon közös listát állítottak. Bár a választásokat nem nyerték meg, az MDF 24 mandátumot szerzett és önálló frakciót alapított. Ebben az időszakban következett be egy komoly szakadás a párton belül. Törvénytelenül zártak ki az MDF-ből több alapító tagot, többek között Lezsák Sándort és Horváth Balázst is. Az esetet követő bírósági per következménye az lett, hogy az MDF tíz milliós kártérítést fizetett azoknak, akiket jogtalanul távolítottak el a pártból.

 

2006-ban az MDF már egyedül indult az országgyűlési választásokon és politikáját tekintve elhatárolta magát mind a Fidesztől, mind az MSZP-től. Pedig a Fidesz kompromisszumot ajánlott az MDF-nek: Orbán Viktor azt javasolva, hogy indítsanak közös miniszterelnök jelöltet, Bod Péter Ákos közgazdász, az Antall kormány volt minisztere személyében. Az MDF végül nem fogadta el a felajánlást, de sikeresen bejutott a parlamentbe 5,04%-os támogatottsággal.

 

2010-ben az MDF-nek nem csak a kampánya volt sikertelen. Az elmúlt években folytatott politikájának következtében elvesztette szövetségeseit. Végül a 2010-es választásokon önállóan nem is induló SZDSZ-el kötött egyezséget, aminek az lett az eredménye, hogy Szabad Demokrata politikusok kerültek fel az MDF országos listájára.

 

A parlamentbe jutás esélyét Bokros Lajos MDF Európa Parlamenti(EP) képviselője és volt miniszterelnök jelöltje szolgáltatta. Dávid Ibolya szerint Bokros Lajos személyes népszerűségének is volt köszönhető a 2009-es Európa Parlamenti választásokon elért 5,31%-os szavazati arány.

 

Bokros Lajos, a Horn kormány második pénzügyminiszterének MDF-hez való közeledése azonban elidegenített több olyan politikust is, akik még a rendszerváltáskor csatlakoztak a párthoz. Ez év januárjában hagyta el az MDF-et Boross Péter volt miniszterelnök is. Véleménye szerint "abszurdum", hogy a Bokros Lajos gyakorlatilag a szolgálatába állította a pártot és az MDF programja helyett Bokros Lajos programja érvényesült a kampányban.

 

Boross Péter szerint, az MDF-nek még van esélye arra, hogy visszatérjen az antalli örökséghez. Ezt azonban külső és belső tényezők is megnehezíthetik. A volt miniszterelnök meglátása szerint, a Jobbik parlamentbe kerülésével a Fidesz elmozdul a politikai jobb oldaltól, a politikai közép irányába. Pedig ezt a vékony választói réteget, a politikai centrumot célozhatja csak meg az MDF.

Az MDF jövője a párt következő elnökének személyétől is függ. Egyes sajtóértesülések szerint a párton belül már több név is felmerült: Makay Zsolt az MDF országos választmányának elnöke, Herényi Károly a jelenlegi elnökhelyettes, Bokros Lajos EP képviselő, valamint a pártból Bokros Lajos megjelenése miatt kilépő Hock Zoltán, volt országgyűlési képviselő.

Makay Zsolt vagy Herényi Károly megválasztása esetén valószínűleg folytatódna a Dávid Ibolya által megkezdett politika. Amennyiben Bokros Lajost választják meg az MDF elnökének, várható az, hogy még inkább a saját politikai nézeteihez igazítja a pártot. Az antalli örökséghez való újbóli közeledést, Hock Zoltán jelenthetné. A volt országgyűlési képviselő, aki még 1989-ben csatlakozott a párthoz, anno Bokros Lajos megjelenésével indokolta kilépését.

 

Herényi Károly esélyeit csökkenti, hogy a mentelmi jogának megszűnését követően, az ügyészség valószínűleg be fogja idézni az UD Zrt. ügyben. Bokros Lajos pedig nem számíthat osztatlan támogatásra a választások előtti kijelentése miatt. "Ennek a Magyar Demokrata Fórumnak ebben a formában nyilván nem leszek tagja." - nyilatkozta Bokros Lajos, utalva arra, hogy nincs megelégedve az MDF-el.  

Tréber Tibor

Szólj hozzá!

Címkék: politika közélet mdf belföld valasztas 2010

A bejegyzés trackback címe:

https://trebertibi.blog.hu/api/trackback/id/tr412659359

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása