HTML

Tréber Tibi ír...klikkelj, olvass

Tréber Tibor, publicista palánta, hétvégi hírszerkesztő, egyébként a világra nyitott, azt fél szemmel követő, elmélkedő, amatőr blogger írásait teszi itt közre.

Friss topikok

Archívum

3., Eltűnt hegymászók 2010. áprilisából

2011.02.14. 00:28 :: trebertibor

Még keresik az eltűnt hegymászót

 

 

Öt serpa és egy kínai hegymászó csapat keresi Várkonyi Lászlót, akit még hétfőn sodort el társával együtt egy lavina, a Himaláján. Klein Dávid kisebb zúzódásokkal megúszta a balesetet. A két alpinista április 3-án érkezett meg Kínába azzal a céllal, hogy oxigénpalack és teherhordó serpák segítsége nélkül hódítsák meg a föld legmagasabb, 8850 méteres hegycsúcsát.

 

Klein Dávid internetes beszámolója szerint 7000 méteres magasságból, viszonylag könnyű terepen haladtak lefelé, a 6400 méteres magasságban található előretolt alaptábor irányába. Körülbelül fél úton járhattak, amikor a felettük lévő jégfal leszakadt. Klein Dávidot átdobta egy peremen a jég és hosszú időt töltött kötélen függve. Kiemelése után tudta meg, hogy társa eltűnt.

A szemtanúk arról számoltak be, hogy kis kiterjedésű volt az a jégomlás ami Klein Dávidot csak elsodorta, de Várkonyi Lászlót direktbe eltalálta.

 

Klein Dávid és Várkonyi László a Dreher 24 Everest-expedíció keretein belül vágott neki a 8850 méteres csúcs meghódításának. Oxigénpalackok és teherhordó serpák segítsége nélkül akarták megmászni a hegyet. Az alpinisták nemzetközi szövetsége ugyanis csak az így végrehajtott, sikeres csúcstámadást jegyzi fel.

 

Erőss Zsolt, aki magyarként először mászta meg a Himalája legmagasabb csúcsát, már kétszer járt a baleset helyszínén. Elmondta, hogy ebben az időszakban azon az útvonalon ritkák a lavinák, de előfordulnak. Hozzátette azt is, hogy ahol a két hegymászó balesetet szenvedett a másiknál olcsóbb, ugyanakkor nehezebb de népszerűbb útvonal. Az alpinista ezért is furcsállja azt, hogy csak ketten szenvedtek balesetet. Erőss Zsolt szerint azonban már nincs esély Várkonyi László megtalálására. Ezt a véleményét az eltelt időre és a szemtanúk beszámolóira alapozza.

A balesettől 100 méterre tartózkodó szemtanú Jamie McGuinness, neves új-zélandi hegymászó arról számolt be, hogy az időjárási viszonyok rosszak. Mivel havazik és a jégdarabok folyamatosan hullanak, a legtöbb hegymászó elkerüli az adott útszakaszt. Elmondta, hogy csak azok járnak arra, akik lefelé tartanak a hegyről.

 

A Himalája kínai oldalán már több magyar vonatkozású tragédia is történt. 1996-ban vesztette életét a magyarokkal mászó osztrák állampolgár Reinhard Wlasich. 2001-ben az orvos-hegymászó Gárdos Sándor szenvedett halálos balesetet. 2009-ben pedig Szabó Levente halt meg egy 500 méteres zuhanásban.

 

Amikor felmész a hegyre, tudnod kell, hogy érhet baleset is - mondta egy korábbi interjúban Szisza Dhar serpa, a Himalája expedíciók logisztikai vezetője. Utalt arra, hogy a külföldi hegymászók azért óvatlanabbak mint a helyiek, mert fő hajtóerejük a sport, a hírnév és a becsvágy. Továbbá hozzátette: "A magyarok, a görögök és a törökök általában nem túl szisztematikus hegymászók. Kicsit talán önfejűek."  

 

Tréber Tibor

Szólj hozzá!

Címkék: külföld baleset hegymászók

A bejegyzés trackback címe:

https://trebertibi.blog.hu/api/trackback/id/tr832659358

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása