1. A MAGAZIN
Célcsoportja: 20 – 30 – (40 - 50) jövő értelmisége és a most értelmisége; Magyarország jövőbeli és jelenlegi vezetői. Minimum végzettség: érettségi, de alapoz főiskolai tudásra is.
üzenete: A politika nem a pártokról szól. A politika az emberekről, problémáikról és azok ismeretéről, valamint az emberek helyzetének megváltozásáról szól.
Értékei: Rend, egyéni szabadság, munka, tisztesség
(kommunikációs) célja: Közelebb hozni a politikát az attól elzárkózó értelmiségiekhez. A politikával foglalkozókat pedig meggyőzni, az emberek is fontosak.
Megjelenés: Havonta, az aktuális hó első hétfőjén.
2. A TARTALOM
Tartalmi jegyei, sajátosságai:
Cím: VilágKép
Tartalmi jellemzők: Külföldi és belföldi események és azok hazai hatásainak bemutatása. Hazai érdekességek és közéleti visszásságok bemutatása.
Címlap: Az aktuális vezércikkel kapcsolatos, humoros és figyelemfelkeltő grafika.
Rovatszerkezet
„Röviden”: Az elmúlt egy hónap érdekes hírei, bejelentései, melyeknek hosszabb távú hatásai várhatóak. 50% - ban „új” hírek, 50%-ban az aktuális anyagokhoz kötődő hírek.
Műfajok: mínuszos hír, címes hír, hírfej
„Képmutató”: 50%-ban egy maximum kettő képriport, lehetőleg oldalanként 2 képpel, végszükség esetén 1/1, nagyon végszükség esetén 2/1-es képekkel. 50%-ban 2/1-es képek. Lehetőleg drámaiak és valamilyen problémára vagy éppen sikerre világítsanak rá.
Műfajok: képek, képalákkal.
„Vezérvonal”: Hivatalosan vezércikkel kezdődik a rovat. Ellenben műfaját tekintve a publicisztikai műfajcsaládba tartozzon és vázoljon egy aktuális helyzetet. Írói név nélkül, a lap véleményét tükrözi.
A folytatást tekintve pedig hosszú témakifejtés következne. Érvek, ellenérvek, háttér vizsgálata, elemzések, összehasonlítások. Lényegretörő szövegek, illusztrációkkal kiegészítve. Ez utóbbiak: grafikonok, görbék, képek, grafikák. Konkrét vélemény nem fogalmazódik meg, de több esetben sugalmazhat szerkesztőségi véleményt a cikkek szerkezete.
Alrovatok: Pro, Kontra, Háttér és ha nem kötődik a téma szorosan a hazai pártpolitikákhoz, akkor Vélemény.
Műfajok: Magazincikk, Riport, jegyzet, információ, Vezércikk, címes hír, nyilatkozat. Például: Főtéma az energia, energia válságra a megoldás az alternatív energia. Kitekintés a világba, hogy máshol hogy viszonyulnak ehhez, majd hazai körkép. Mit is jelent az altenergia, mi is a biomassza. Vélemény megfogalmazódhat: nálunk az alternatív energia szinte teljesen erdőirtással jár.
„Itthon történt”: Hazai események, politikai történések áttekintése, elemzése. Hosszú távú következményeinek előjelzése, elemzése.
Alrovatok: Politika, Gazdaság, Probléma
Műfajok: Magazincikk, Riport, Kommentár, Jegyzet, Interjú (utóbbi elvétve)
Például: Költségvetési vita; politikai kampány kezdete; képviselő és miniszterelnök jelölés; bkv botrány; kulcsár ügy...
„Külföldön történt”: Külföldi események, politikai történések áttekintése, elemzése. Hosszú távú következményeinek előjelzése, elemzése. Itt főleg a Magyar vonatkozással is rendelkező témák dominálnának.
Alrovatok: EU, NATO, Nemzetközi szerződések, Világgazdaság, Globalizmus, világpolitika. Nem mind állandó rovat.
Műfajok: Magazincikk, Riport, Kommentár, Jegyzet, Interjú (utóbbi elvétve)
Például: EU-s döntések hatásai az átlag polgárra; Magyarország 60 millió eurós hitele Vietnámnak; Szlovák nyelvtörvény (a gyakorlatban); Klímacsúcs
„Emberek”: Interjú rovat. Elsősorban rövid, de lényegretörő interjúk aktuális döntéshozókkal. Cél nem a sarokba szorítás, hanem az igazság felfedése. Ezek egy oldalas interjúk, 10 kérdés.
Például: Bármilyen politikus,
„Az ember”: Három vagy négy oldalas interjúk, a pártpolitikától távol álló személyekkel. Portré interjúk lennének olyanokkal, akik egyéni teljesítményükkel, vagy a közösségért végzett munkájukkal kiemelkednek a társadalomból. Visszaemlékezés múltra, társalgás a jelenről, elmélkedés a jövőről.
Például: Ferge Zsuzsa, Fa Nándor.
„Hazai helyzet”: Érdekességek, visszásságok Magyarországon. Riportok, oknyomozó riportok, magazin cikkek.
Alrovatok: Egészségügy, Társadalom, Kisebbségben Magyarországon, Hétköznapok, Agrárium, Hétköznapok, Büszkén a jövőbe, Életmód, Hobbi...Nem mind állandó rovat.
Műfajok: magazincikk, tudósítás, jegyzet, információ, riport.
Például: Új magyar találmányok; Az általános iskola, ahol nincs cigány gyerek, mégis cigány nemzetiségű az oktatás; Miért támogatták a közmű vállalatok a Nap Keltét; Mi a helyzet a H1N1-el; Miért agresszív a gyerek; Médiaerőszak.
„Távoli tájak”: Külföldi érdekességek, események, katasztrófák, háborúk, életmód részletezése.
Alrovatok: Európa, Afrika, Ázsia, Közel kelet, Amerika, USA
Műfajok: magazincikk, tudósítás, jegyzet, információ, riport.
Például: Az USA egészségügyi rendszere; Élhetetlen Hollandia, Terrorcselekmény Oroszországban; Menekülő pénzemberek Dubaiból.
„Kultúra és életmód”: Színház, koncert, könyv, kiállítás ajánlók és kritikák. Interjúk művészekkel. Ide jöhetnek a különböző reklámcikkek: órák, autók, golfpálya...
Alrovatok: Ajánló -könyv; Kritika színház...stb; Életmód;
Műfajok: Kritika, ajánló, PR cikk(utóbbi az utolsó 2 oldal. Vagy 4 vagy 3 cikk.).
Címek, címtípusok, címrendszerek
Írásonként egy cím. Kiemelve méretileg. Talpas (Garamond), vastagított betűk. A cím lehet hosszabb, akár három soros is. De sosem fut át egyik oldalról a másikba.
Szövegen belüli alcímek, ugyanazzal a betűtípussal, de méretileg nem kiemelve, de tördelésileg elválasztva. Ezek a címek rövidek, maximum négyszavasak. Minden cím komoly és lényegretörő.
Leadek, keretesek, kiemelések, képalák tartalmi jellemzői
A leadek vastagon szedettek, talpatlan kenyérbetűkkel (Verdana) szedettek. Csak a leglényegesebb alap információkat közlik az utána következő cikkekről.
A legtöbb fél oldalnál hosszabb íráshoz tartozik keretes. Ezeknek két típusa van. Egyrészt van a „magyarázó” keretes. A cikkben szereplő rövidítéseket old fel/fordít Magyarra; bonyolultabb fogalmakat, idegen kifejezéseket magyaráz röviden. Szem előtt tartva, hogy a célközönség alap fogalmakkal tisztában van. Másik típus a „háttért nyújtó” keretes. Ezekben az adott cikkhez tartozó számadatokat részletez, életrajzokba enged betekintést vagy visszautal korábbi nyilatkozatokra.
Kiemeléseket ritkán alkalmaz a lap, de ha mégis, akkor vastagon szedi a kiemelni kívánt szöveget.
Képaláírások. Vastagon szedett, szabad hosszúságú, két mondat erejéig. Emberi drámánál csak komoly és tényszerű aláírás preferált. Ahol politika, közéleti probléma, emberi siker látható, ott vállalható a humoros képaláírás is. Ezek lehetnek elvontak, elgondolkoztatóak is.
Hirdetések aránya, PR-cikkek
Alapvetően 13 oldal van fenntartva, egész oldalas hirdetéseknek. Ezen felül csak féloldalas és egyhasábos hirdetések férnek csak be. A hirdetések/írások aránya 30/70%
A PR-cikkeknek alapvetően 2 oldal van fenntartva, amin minimum 3, maximum 4 cikk kaphat helyet. Ennél több, ilyen jellegű írás csak a teljes oldalas hirdetések helyére készülhet.
Stílusjegyei:
A nyelvi norma megközelítése
Nyelvezete közérthető, bár politikai és gazdasági jellegéből fakadóan olyan utalások, rövidítéseket, fogalmakat, melyek megkerülhetetlenek. Egyszerűsége és közérthetősége ellenére, nyelvileg próbál megmaradni az újságírás és irodalom szóhasználatánál. A publicisztikákra is inkább ez a kötöttség a jellemző. Természetesen kiszólások megengedhetőek, a vélemény műfajoknál.
Hír- és információérték
Megjelenési periódusából fakadóan csak hosszútávon tud gondolkodni a lap. Ebből következik, hogy a valódi hírérték elveszik. A lap célja inkább az információ átadás, háttér bemutatás.
Tréber Tibor