Problémák az új MDF-SZDSZ paktum körül
Január végén megállapodás született arról, hogy az SZDSZ és az MDF közös jelöltlistát indít, a 2010-es országgyűlési választásokon. A fővárosi, majd az országos választmányi tárgyalásokon született döntést, 8 megyében elutasították az MDF szervezetei.
Ahogy a megállapodás után feloszlott jászberényi MDF szervezet elnöke, Szentesi Mihály elmondta, nem az SZDSZ helyi tagságával volt problémájuk, hanem a liberálisok értékrendjével.
Eközben Retkes Attila, az SZDSZ elnöke úgy nyilatkozott, hogy egyet ért az MDF-SZDSZ közös miniszterelnök-jelölt, Bokros Lajos által előadott politikai és gazdaságpolitikai elképzelésekkel. Hozzátette azt is, hogy az SZDSZ szakpolitikái jól kiegészítik az MDF programját.
Az egyik legnagyobb port kavart eset, a február 11-én lezajlott, MDF budapesti választmányi ülése. A 26 választmányi tagból, 14-en voltak jelen. A döntésképes ülésen, 13 szavazattal megvonták a bizalmat a párt budapesti választmányi elnökétől, Lévai Zoltántól. Helyére Szegner Lászlót, a MDF harmadik kerületi elnökét választották.
Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF szóvivője kijelentette, a párt vezetése még mindig Lévai Zoltánt tartja a párt fővárosi választmányának elnökének. „Az MDF budapesti választmányát csütörtök este szabálytalanul hívták össze, ezért az ott hozott döntéseknek semmilyen jogi következményük nincs” – indokolta a pártvezetés álláspontját.
Szegner László szerint azonban legitim volt az ülés. Az őt támogató választmányi tagok, jelenleg őt ismerik el a választmányi elnöknek. A bizalom megvonását azzal indokolta, hogy véleményük szerint, Lévai Zoltán nem képviselte megfelelően a párt érdekeit, a SZDSZ-vel folytatott tárgyalásokon. Hozzátette, a résztvevők nem kívántak szembeni az országos választmány döntésével, csak fővárosi személykérdésekkel foglalkoztak.
A vitatott fővárosi választmányi ülés legitimációjáról, a február 15-én összeülő országos választmányi ülés dönt.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke, illegitimnek tartja a csütörtöki választmányi ülést és az azon született döntéseket. Válaszul felfüggesztette III., IV., IX., X. és XXI. kerületi szervezetek működését. Döntését azzal indokolta, hogy ezek a szervezetek hívták össze, az alapszabály ellenes választmányi ülést.
A történtek ellenére, a SZDSZ továbbra is érvényesnek tekinti, a két párt közötti választási együttműködést. Nyilatkozta Boruzs András, az SZDSZ fővárosi választmányának elnöke.